17 września 2020

Supraśl – perełka Podlaskiego.


Nie można mówić o Podlasiu bez Supraśla. To niewielkie, urocze miasteczko, położone w sercu Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. To właśnie w Supraślu spotkamy się w pierwszy weekend października na Bison Ultra-Trail®.

Pierwsze wzmianki o Supraślu sięgają 1500 roku. Początkowo był tu klasztor i cerkiew obronna, powoli rozwijała się osada przyklasztorna. Supraśl jest niezwykłym zakątkiem Podlasia, obecnie postrzeganym jako najważniejszy ośrodek turystyczno-kulturalny regionu.  Obowiązkowo należy zobaczyć budynki barokowego zespołu klasztornego powstałego w czasach od XVI do  XVIII wieku.  Został ufundowany na początku XVI wieku przez marszałka Wielkiego Księstwa Litewskiego Aleksandra Chodkiewicza i prawosławnego biskupa Józefa Sołtana. Zespół klasztorny otacza piękną cerkiew Zwiastowania NMP oraz Muzeum Ikon. Klasztor Męski w Supraślu to jeden z pięciu prawosławnych monasterów męskich w Polsce położony na krańcu miasta, gdzie mnisi w spokoju mogą oddawać się pracy i modlitwie.

Warto również zobaczyć Pałac Bucholtzów (obecnie Liceum Plastyczne) zbudowany w latach 1892-1903 jako secesyjny pałac i siedziba jednej z najsłynniejszych rodzin supraskich fabrykantów.

Supraśl oprócz bogatej tradycji kulturowej, to również doskonałe miejsce do wypoczynku. Od 2001 roku miasto posiada status uzdrowiska.

Gmina Supraśl jest Partnerem Strategicznym Bison Ultra-Trail®.

 


AKTUALNOŚCI