Udało Ci się dotrzeć do mety Bison Ultra-Trail®? Gratulacje ! Możesz teraz, oprócz wspominania z dumą swojego wyczynu, zadbać o regenerację i o swoje stopy. To w końcu one pokonały te wszystkie kilometry z Tobą na grzbiecie. Odwdzięczą Ci się na kolejnych biegach.
Pęcherze
To nic innego jak reakcja obronna organizmu na tarcie. Robisz podczas biegu tysiące kroków. But, skarpeta lub szew trą o skórę tyle samo razy. Tak jak gumka ściera ołówek, uszkadzając kartkę, tak samo skóra po pewnym czasie poddaje się: powstaje zaczerwienienie i podrażnienie. Następnie tworzy się pęcherz z płynem surowiczym, który ma zadanie odseparować podrażnioną skórę od czynnika drażniącego. Jeżeli tarcie nie ustąpi, może dojść do przerwania pęcherza i powstania rany. A to boli i potrafi zatrzymać nawet najtwardszego ultrasa.
Jeżeli pęcherz powstanie w trakcie biegu, należy zabezpieczyć to miejsce przed nadmiernym drażnieniem. Jeżeli masz pod ręką chusteczkę, przyłóż ją tak, by ochraniała przed ocieraniem, zabezpiecz przed przesuwaniem skarpetą i spróbuj dobiec do końca. Jeszcze lepiej, nawet już w domu możesz nałożyć na pęcherz specjalny plaster żelowy, np. taki dla sportowców – Compeed.
Najskuteczniej pęcherzom zapobiega odpowiedni sprzęt. Buty muszą być wygodne, przewiewne i dobrze zasznurowane – tak by oplatały stopę równomiernie, nigdzie za ciasno czy za luźno. Unikaj bawełnianych skarpet – wybieraj modele sportowe, dobrze przylegające, bezszwowe i szybkoschnące (dla bezpieczeństwa powinny sięgać nad cholewkę).
Czarne paznokcie
To nic innego jak krwiaki podpaznokciowe. Są one spowodowane urazami mechanicznymi płytki. To wina za małych lub niedopasowanych butów i dużej ilości zbiegów.
Krew pod paznokciem krzepnie dość szybko, więc najlepiej udać się z krwiakiem do podologa, jak tylko zaczyna się on pojawiać, by ewakuować niezakrzepłą jeszcze krew, co daje dużą szansę, że paznokieć z powrotem przyrośnie. Jeżeli jednak nie zaradzimy temu na czas, najczęściej paznokieć może zejść. Kiedy zakrzepły krwiak zajmuje pół płytki lub więcej, najprawdopodobniej paznokieć odpadnie.
Stracie kolejnego paznokcia możesz zaradzić, biegając (zwłaszcza po górach) w butach o rozmiar większych niż nosisz na co dzień. Dzięki temu przy zbieganiu z wzniesienia stopa, przesuwając się w bucie do przodu, ma wystarczającą ilość miejsca, aby swobodnie pracować.
Twarda skóra
Rogowacenie naskórka to reakcja obronna na tarcie i ucisk. W miejscach szczególnie narażonych na działanie tych czynników skóra ulega pogrubieniu, aby zapobiec powstawaniu otarć i ran. U biegaczy miejscami najbardziej narażonymi na to, w zależności od ułożenia stopy w czasie biegu, są pięty oraz śródstopie. Przy nieprawidłowej technice często za mocno obciążane są pięty, co jest powodem ich nadmiernego rogowacenia. A to może powodować pęknięcia pięt i problem się, dosłownie, pogłębia.
Kluczem jest starcie nadmiaru zrogowaciałego naskórka, ale nie pozbywanie się całkowicie tej ochronnej warstwy. Podczas lub tuż po kąpieli użyj tarki do stóp. Najlepiej jeżeli jest to właśnie tarka, a nie pumeks, bo w jego porowatej strukturze gromadzi się starty naskórek i staje się optymalnym środowiskiem dla rozwoju bakterii.
Aby zmiękczyć skórę regularnie stosuj kosmetyki zawierające mocznik i alantoinę, np. krem do zrogowaciałej skóry Gehwol Med. Przy problemie pękających pięt najlepiej zastosować terapię w gabinecie podologicznym.
Grzybica stóp
Zwana jest też stopą atlety, bo spocone, ciepłe i ciemne zakamarki butów biegaczy to raj dla grzybów. Najczęstszym ogniskiem zakażenia jest przestrzeń między 4. a 5. palcem. Później zakażenie może rozciągać się na kolejne przestrzenie międzypalcowe i podeszwę stopy. Skóra się łuszczy, jest zaczerwieniona i swędzi. Znasz to?
Z tą przypadłością pomagają walczyć kremy, płyny czy spreje bez recepty zawierające terbinafinę, np. Lamisilatt, ale żeby skutecznie pozbyć się problemu, trzeba udać się do dermatologa.
Aby uniknąć tego problemu w szatniach (na zawodach, siłowni czy basenie) korzystaj z klapek. Zawsze dokładnie susz przestrzenie między palcami. Po każdym treningu buty powinny być dobrze osuszone i najlepiej zdezynfekowane lub wyprane, aby uniknąć ryzyka rozwoju. Warto korzystać z dezynfekatorów obuwia w gabinetach podologicznych, które usuwają również nieprzyjemne zapachy.
Grzybica paznokci
Atakuje z podobnych przyczyn jak grzybica stóp i może być jej powikłaniem. Zdarza się też, że grzyby atakują paznokcie, które były wcześniej uszkodzone mechanicznie. Najczęstszymi objawami są: zmiana koloru płytki na żółtawy, lekko brunatny, zielonkawy lub biały, pogrubienie płytki, pojawiające się bruzdy i szorstkość, rogowacenie lub oddzielenie się płytki od łożyska oraz nieprzyjemny zapach. Jeżeli zauważysz takie zmiany, działaj od razu chociaż musisz uzbroić się w cierpliwość.
Leczenie grzybicy paznokci jest długotrwałe i uciążliwe. Należy zacząć od prawidłowej diagnostyki, czyli od wykonania badania mykologicznego. Większość gabinetów podologicznych ma je w swojej ofercie. Warto też od razu wykonać badanie bakteriologiczne. Na ich podstawie lekarz przepisuje odpowiednie leczenie. Najbardziej skuteczne jest leczenie kierunkowe, na konkretny rodzaj grzyba, i zwykle jest to leczenie doustne, trwające od 3 miesięcy do roku.
Kiedy Twoje stopy są często uwięzione w butach biegowych, postaw na prewencję. 2-3 razy w tygodniu przez 30 minut mocz stopy w roztworze octu jabłkowego z ciepłą wodą w proporcji 1:1. I zachowuj środki ostrożności jak w przypadku stopy atlety.
Po Bison Ultra-Trail® masz trochę czasu, bo biegania powinno być trochę mniej. Poświęć ten czas nie tylko na szukanie nowych modeli butów, ale też na zadbanie o swoje stopy. W końcu to one będą Cię niosły w tych nowych butach na kolejnych zawodach.