Idea biegu

Ostatnia aktualizacja: 23 kwietnia 2020 r.

Dzika przyroda i wielokulturowość.

W średniowieczu był to niespokojny obszar graniczny między Polską, Jaćwieżą, Wielkim Księstwem Litewskim i Rusią. Różne koleje dziejów odcisnęły widoczne piętno na tej ziemi stanowiącej granicę między Zachodem i Wschodem.

Podlasie, bo o nim mowa, od wieków stanowiło przestrzeń styku wielu kultur. Tu, gdzie wcześniej królowały mity i wierzenia starosłowiańskie, spotkały się cztery kultury religijne: katolicka, prawosławna, muzułmańska i żydowska. 

Podlasie przyciąga dzikością natury, wielokulturowością i słynną gościnnością jego mieszkańców.

Bogactwo krajobrazu i przyrody, niezwykła historia, tradycja i różnorodność etniczno-kulturowa zaklęta w puszczańskich wsiach, przydrożnych kapliczkach i „świętych sosnach” czyni to miejsce magicznym i wyjątkowym.

Doświadczysz tej magii w czasie Bison Ultra-Trail® na trasach prowadzonych leśnymi ścieżkami, duktami, pagórkami. Pokażemy czym jest Podlasie, czym jest Puszcza. Zauroczysz się mijanymi kapliczkami, malowniczymi cerkwiami, malutkimi kościółkami czy meczetem.

Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce.

 

Dlaczego Puszcza Knyszyńska?

Obszar sięgający od Puszczy Augustowskiej, aż do Puszczy Białowieskiej. Ten ogromny kompleks leśny, jeden z najlepiej zachowanych w naszym kraju, ma powierzchnię 126 tysięcy hektarów i lekkim półokręgiem okala Białystok. Funkcjonuje tu drugi co do wielkości park krajobrazowy w Polsce, a na jego terenie 21 wyjątkowych rezerwatów. Las do którego przybędziecie, to nic innego niż tajga – iglaste ostępy typowe dla Alaski, Syberii, Skandynawii czy Kamczatki.

Na terenie Puszczy Knyszyńskiej jak w soczewce skupiają się wpływy wielu kultur, religii i narodowości. Od końca XIV wieku wiodła tędy główna magistrala państwowa czyli trakt, którym podróżowali królowie z dynastii Jagiellonów między dwoma stolicami – Wilnem i Krakowem. 

Na tym ogromnym obszarze znajduje się ok 1000 kilometrów oznakowanych szlaków. Ścieżki powiodą Was przez obszary, których się tu nie spodziewaliście – pagórki, stoki, doliny, strumienie…

Puszcza Knyszyńska to zaskakująca różnorodność terenu. Jedną z pamiątek jaką pozostawił po sobie lodowiec, jest ciąg wyniesień, o długości 23 km, przypominający ogromny wał – Wzgórza Świętojańskie ciągnące się od Supraśla po Gródek. 60 metrowe różnice wysokości, duże stromizny mogą być dużym zaskoczeniem. 

Dlaczego żubr w nazwie biegu?

Żubr (Bison bonasus) jest największym ssakiem w Polsce i w Europie. W Polsce żyje ponad ¼ światowego stada. 80% z nich tworzy wolne populacje.

Chociaż nadal jest gatunkiem zagrożonym, to u nas jego populacja na wolności powoli rośnie. Występuje on głównie w lasach mieszanych z podmokłymi polanami. Połowa populacji żubra znajduje się na Podlasiu – głównie w Puszczy Białowieskiej i Puszczy Knyszyńskiej.

W lasach Puszczy Knyszyńskiej przebywa ich ponad 120 sztuk. Ślady występowania Króla Puszczy możecie spotkać na trasie Bison Ultra-Trail®

Dlaczego Supraśl?

Nie można mówić o Podlasiu bez Supraśla. To niewielkie, urocze miasteczko, położone w sercu Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.

Pierwsze wzmianki o Supraślu sięgają 1500 roku. Początkowo był tu klasztor i cerkiew obronna, powoli rozwijała się osada przyklasztorna. Supraśl jest niezwykłym zakątkiem Podlasia, obecnie postrzeganym jako najważniejszy ośrodek turystyczno-kulturalny regionu.  Obowiązkowo należy zobaczyć budynki barokowego zespołu klasztornego powstałego w czasach od XVI do  XVIII wieku.  Został ufundowany na początku XVI wieku przez marszałka Wielkiego Księstwa Litewskiego Aleksandra Chodkiewicza i prawosławnego biskupa Józefa Sołtana. Zespół klasztorny otacza piękną cerkiew Zwiastowania NMP oraz Muzeum Ikon. Klasztor Męski w Supraślu to jeden z pięciu prawosławnych monasterów męskich w Polsce położony na krańcu miasta, gdzie mnisi w spokoju mogą oddawać się pracy i modlitwie.

Warto również zobaczyć Pałac Bucholtzów (obecnie Liceum Plastyczne) zbudowany w latach 1892-1903 jako secesyjny pałac i siedziba jednej z najsłynniejszych rodzin supraskich fabrykantów.

Supraśl oprócz bogatej tradycji kulturowej, to również doskonałe miejsce do wypoczynku. Od 2001 roku miasto posiada status uzdrowiska.

Gmina Supraśl jest Partnerem Strategicznym Bison Ultra-Trail®.